Ярослав Гришин та Партнери

0 800 210 827

Замовити дзвінок

Усі новини
Адвокат Ярослав Гришин прокоментував закон про ‘злодіїв у законі’

Адвокат Ярослав Гришин прокоментував закон про ‘злодіїв у законі’

9 июня 2020   Новости

Правозахисник, адвокат, керуючий партнер міжнародної юрфірми Ярослав Гришин розказав про особливості Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за злочини, вчинені злочинною спільнотою», який ухвалено з метою припинення діяльності злочинних спільнот, учасників таких спільнот та так званих «злодіїв у законі».

Верховна Рада у повторному другому читанні 4 червня ухвалила закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за злочини, вчинені злочинною спільнотою» (№ 2513). До парламенту його подав Президент ще у грудні 2019 року. У пояснювальній записці зазначено, що проект розроблений з метою припинення діяльності злочинних співтовариств, їх учасників, і притягнення до кримінальної відповідальності «злодіїв в законі».

Відповідно до новоприйнятого закону загрожує:

• позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна за створення злочинної організації, керівництво такою організацією або її структурними частинами;

• позбавлення волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна за участь в ній;

• позбавлення волі на строк від 8 до 13 років посадовим особам за участь або створення злочинної організації;

• від 10 до 15 років в’язниці з конфіскацією майна за створення злочинного співтовариства і керівництво ним.

Адвокат і правозахисник Ярослав Гришин розповів про підводні камені прийнятого закону

«З прийняттям вказаного Закону Верховна Рада України фактично ввела до юридичної термінології поняття «особи, яка здійснює злочинний вплив або є особою, яка перебуває в статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, в тому числі, в статусі «злодія у законі». Законом визначено, що під особою, яка перебуває в статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, в тому числі в статусі «злодія у законі», слід розуміти особу, яка, завдяки авторитету, іншим особистим якостям чи можливостям, координує злочинну діяльність інших осіб, які здійснюють злочинний вплив.

Фактично, в Кримінальному кодексі України легітимізується жаргонне поняття ув’язнених, яке виникло ще за часів Радянського Союзу. До того ж, при визначенні осіб, які відносяться до «злодія у законі» законодавець вживає такі оціночні характеристики, як авторитет та інші особисті якості чи можливості, що спричиняє правову невизначеність, та матиме дуже негативні наслідки в правозастосовній діяльності», — зазначив правозахисник Ярослав Гришин. 

Щодо юридичної невизначеності поняття

«Правова невизначеність поняття «злодій в законі», введена цим Законом, може привести до зловживань правоохоронних органів при розслідуванні кримінальних правопорушень, та може стати знаряддям для здійснення шантажу, розправи, та незаконного збагачення, оскільки визначення особи «злодієм в законі» буде повністю залежати від особистого переконання слідчого та прокурора, а точніше їх керівництва.

У зв’язку з вищевикладеним, неправомірний вплив та незаконні кримінальні переслідування правоохоронними органами неугодних для влади осіб можуть значно посилитися», — заявив адвокат, керуючий партнер юридичної фірми Ярослав Гришин та партнери Ярослав Гришин.

Поделитесь с друзьями

Можливо, Вам також буде цікаво:
Залишити комментар: