Ярослав Гришин та Партнери

0 800 210 827

Замовити дзвінок

Усі новини
Ярослав Гришин про диверсії власників арештованих активів, щоб незаконно протидіяти  АРМА

Ярослав Гришин про диверсії власників арештованих активів, щоб незаконно протидіяти АРМА

7 декабря 2020   Новости

Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (скорочено — Агентство з розшуку та менеджменту активів або АРМА)  – центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, уповноваженим на формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, які можуть бути арештовані у кримінальному провадженні, а також  управління активами, які арештовані у кримінальному провадженні.

Базова функція Національного агентства – управління арештованим майном, є імплементацією відповідних практик ЄС з управління арештованим майном. І ця функція не просто чергова регуляторна діяльністю держави. Вона створює принципово новий механізм державно-приватного партнерства, аналогій якому в Україні не існувало, та мало наслідком появу нового ринку послуг управління арештованим майном та ринку арештованого (проте, ще не конфіскованого) майна.

Великий плюс для потенційних управителів арештованим майном – те, що таке майно здебільшого передається у готовому для використання стані. Тож управителю не потрібно вкладати гроші, він отримує вже готовий для ведення бізнесу об’єкт. Навіть, якщо управителю і довелося витратити власні кошти для приведення майна у придатний для використання стан, то за домовленістю з АРМА ці гроші компенсуються з майбутніх доходів від управління.

Особи, майно яких передається в управління АРМА, – зазвичай підозрювані у скоєнні тяжких та особливо тяжких злочинах, пов’язаних із заподіянням значної шкоди та потерпілим. І такі особи дуже часто, з метою перешкоджання передачі їх арештованого майна в управління АРМА, вдаються до різноманітних «хитрощів». Про це йдеться у блозі Ярослава Гришина ‘Сім диверсій проти АРМА: як вчиняють власники арещтованих активів, щоб незаконно протидіяти діяльності АРМА’ на Цензор.НЕТ. 

Топ–7 диверсій проти АРМА від власників арештованих активів:

 

  1. Трапляються випадки, коли внаслідок незаконних дій «чорних реєстраторів» майно виводяться з-під арешту, коли воно вже передане в АРМА. Так, за наслідком розгляду поданої в інтересах нашого клієнта скарги Офіс протидії рейдерству при Мінюсті скасував реєстраційні дії приватного нотаріуса, який незаконно вивів з під арешту елітний житловий будинок площею 930 кв.м., фактичним власником якого є сумновідомий Азаров М.Я. Як виявилось, виведення елітного будинку з під арешту в інтересах Азарова здійснювалось на підставі підробленого рішення Печерського районного суду м. Києва.
  1. Ще одним прикладом таких «хитрощів» є випадки, коли внаслідок незаконних ухвал слідчих суддів в порядку ст. 174 КПК України скасовується арешт на майно, яке було передано в управління АРМА. Розгляд цих заяв «зацікавленим» слідчим суддею може бути проведений без участі процесуальних прокурорів, і, фактично, на підставі лише доводів однієї скарги. Скасування арешту є безумовною підставою повернення майна з управління АРМА до його власника.
  1. Внаслідок безпідставних позовів за ухвалою суду у якості забезпечення позову встановлюється заборона на внесення реєстраційних дій щодо майна, яке передане в управління АРМА. Це в свою чергу призводить до того, що навіть у випадку проведення конкурсу та визначення управителя, договір управління укласти не можливо, оскільки всі такі договори підлягають нотаріальному посвідченню із внесенням відповідних даних до реєстру.
  1. Після укладення договору управління майном (активами) між АРМА та новим управителем, власник, майно якого арештоване, подає позов щодо визнання недійсним вказаного договору. Разом з позовом власник подає заяву про вжиття заходів забезпечення, якою просить встановити заборону АРМА та новому управителю вчиняти будь-які дії з виконання договору управління майном (активами), а також будь-яким третім особам вчиняти будь-які дії, спрямовані на виконання правочинів, укладених новим управителем для виконання умов договору управління майном (активами).
  2. Особливістю передачі в управління АРМА цінних паперів у вигляді акцій є те, що перед призначенням конкурсу з вибору управителя, АРМА повинна направити до депозитарної установи повний пакет документів щодо внесення відповідних змін до системи депозитарного обліку. В даному випадку власник акцій, з метою блокування передачі цих акцій в управління АРМА, подає позов про визнання незаконним наказу АРМА про призначення розпорядника рахунку в цінних паперах, та подає забезпечення, яким просить зупинити дію вказаного наказу, заборонити депозитарію вносити зміни до системи депозитарного обліку щодо надання повноважень керуючого рахунком у цінних паперах уповноваженим особам АРМА на підставі цього наказу. 
  1. Відповідно до законодавства всі активи перед їх передачею в управління підлягають оцінці сертифікованим суб’єктами оціночної діяльності. Проте для якісного виконання цієї оцінки суб’єкту оціночної діяльності необхідно отримати доступ до об’єкту оцінки. Але це не завжди вдається забезпечити. Так, ще одним способом протидії укладенню договору управління майном, до якого вдаються власники арештованих активів, це не допуск суб’єкту оціночної діяльності на об’єкт який підлягає оцінці, та повне ігнорування вимог потенційного управителя та співробітників АРМА. Складається така ситуація за якої, коли управитель, який вже визнаний переможцем конкурсу, не може укласти договір через те, що просто не може провести оцінку цього майна.
  1. Власник майна, який не бажає, щоб його майно передавалося в управління АРМА, може через непов’язані з ним юридичні особи взяти участь у конкурсному відборі з управління цим активом, після чого у своїй програмі управління подати найбільш привабливу пропозицію. В подальшому ця юридична особа визнається переможцем конкурсного відбору, але після оголошення результату, такий «переможець» може всіляко ухилятися від укладення договору управління, що призводить до затягування передачі майна в управління, а в кінцевому випадку, взагалі, відмовитися від укладення такого договору.

‘Наша юридична команда ‘Ярослав Гришин та партнери’ активно протидіє таким проявам незаконної діяльності, направленої на перешкоджання роботі АРМА. Всі такі спроби зводяться нанівець.

АРМА продовжує виконувати свою основну діяльність пов’язану з виявленням, розшуком  майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, а також забезпеченням  управління такими активами’, – адвокат і правозахисник, керуючий партнер міжнародної юрфірми Ярослав Гришин. 

Поделитесь с друзьями

Можливо, Вам також буде цікаво:
Залишити комментар: